پیوندها
صفحه اصلی > معاونت های ستاد > نفت، گاز و ذغال سنگ 
نفت، گاز و ذغال سنگ

دکتر داود حبیبی کیا

معاون نفت و گاز


دکترای زمین شناسی اقتصادی

کارشناس زمین شناسی از دانشگاه تبریز سال 1370

کارشناس ارشد زمین شناسی اقتصادی از دانشگاه خوارزمی 1378

کارشناس مسئول گروه اکتشافات ناحیه ای و متالوژی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

معاون گروه اکتشافات ناحیه ای و متالوژی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

عضو سازمان نظام مهندسی معدن و زمین شناسی استان تهران

تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی به مدت 7سال


 

نفت، گاز و ذغال سنگ

کشور ایران سرزمین انرژی است. میهن اسلامی ایران از انواع ذخائر و منابع خدادادی فسیلی و غیر فسیلی، تجدیدپذیر و غیر تجدیدپذیر برخوردار است. صنعت نفت و گاز یکی از مهمترین صنایع کشور است که شامل فرایندها و فناوریهای اکتشاف، استخراج، پالایش، انتقال و بازاریابی محصولات و فراورده های نفتی و گازی است. معمولا این صنعت به سه بخش اصلی بالادستی، میان دستی و پایین دستی تقسیم می گردد.
اهمیت و تاثیر بخش نفت و گاز بر سایر ابعاد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور بر کسی پوشیده نیست به ‏طوری که میزان درآمدهای نفتی تاثیر چشم ‏گیری بر رشد اقتصادی کوتاه مدت و بلند مدت و به تبع آن سایر شاخص‏ های اقتصادی و اجتماعی کشور دارد، که چشم انداز بلندمدت این صنعت را از اهمیت ویژه ای برخوردار نموده است.
از سوی دیگر بهره گیری بهینه از منابع سرشار نفت، گاز و ذغال‌سنگ در ایران منوط به افزایش توانمندی های فناورانه و نوآوری در زمینه تجهیزات مورد استفاده در صنایع مذکور، همگام با توسعه آنها در جهان است. توسعه دانش فنی در صنعت نفت می تواند علاوه بر پاسخگویی به نیازهای کشور در زمینه تولید نفت، تا حد زیادی ما را از اتکا به درآمدهای حاصل از فروش منابع پایان پذیر نفت و گاز بی نیاز کند.
همچنین گفتنی است اگر چه صنعت ذغال‏سنگ در دنیا در سال‏های اخیر با چالش‏‌هايی نظير مشکلات زيست محيطي مواجه بوده، اما همچنان حدود 40 درصد برق دنیا با استفاده از ذغال‏سنگ تولید می گردد و ذغال سنگ با بهره گیری از فناوریهای پاک علیرغم گسترش استفاده از منابع دیگر انرژی هنوز هم یکی از مهمترین منابع تامین انرژی در جهان محسوب می‏گردد.
شتاب گرفتن توسعه صنعتی، رشد اقتصاد ملی و به تبع آن افزایش رفاه عمومی به ویژه در حضور فرصت های بالقوه محیط پسابرجام، نیازمند افزایش توانمندی های فناورانه به ویژه در صنعت نفت و بستر پشتیبان آن، همگام با توسعه فناوری در جهان است؛ بر این اساس، بخش نفت، گاز و زغال سنگ، ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با مأموریت اصلی مشارکت و همکاری در سیاست گذاری، تنظیم گری، تسهیلگری و ارائه ی خدمات توسعه و ارتقای فناوری در این صنایع شکل گرفته است.
چشم انداز، مأموریت، اهداف و گستره فعالیتهای این بخش بر پایه بررسی وضعیت صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ، اسناد بالادستی کشور و همچنین جایگاه فناوری در صنعت نفت ایران و جهان و چالش های پیش روی آن تهیه و تنظیم می شود. 

©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir