پیوندها
صفحه اصلی > معاونت های ستاد > انرژی های تجدیدپذیر 
انرژی های تجدیدپذیر

دکتر فریدون رضایی

معاون انرژی های تجدید پذیر

 

دکترای عمران ژئو تکنیک از دانشگاه لیل فرانسه

 

دانشیار پژوهشکده علوم زمین

تحصيلات:

كارشناسي ارشد عمران گرايش ژئوتكنيك ازدانشگاه علوم و تكنولوژي ليل فرانسه

كارشناسي رشته زمين شناسي از دانشگاه  اصفهان

 

سوابق اجرائي:

مدبرگروه يژوهش های نوین کاربردی پژوهشكده علوم زمين

رئيس گروه پژوهشي چينه شناسي و رسوب شناسي كاربردي پژوهشكده علوم زمين

رئيس گروه ژئوتكنيك  سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني

 

سوابق پژوهشي:

مجری بیش از 30 طرح پژوهشی

راهنمايي و مشاوره  بیش از 50 پايان نامه کارشناسی ارشد

انتشار 21 مقاله  ISI ، علمي پژوهشي و علمي كاربردي

انتشار 24 مقاله در كنفرانس هاي بين المللي و داخلی

 

 


انرژی‌های تجدیدپذیر

انرژی تجدیدپذیر انرژی ای است که از فرایندهای طبیعی مشتق می شود و به طور دائمی و پایدار تکرار  شده، در اشکال مختلف مستقیم یا غیر مستقیم از خورشید، یا حرارت تولیدی از اعماق زمین مشتق می شود و به شکل برق یا حرارت مصرف می شود. انرژي حاصل از خورشيد، باد، زيست توده، زمين گرمايي، برق آبي، امواج و جذر و مد، زيست توده جامد، بيوگاز و سوختهاي زيستي از جمله انرژي هاي تجديدپذير مي باشند. منابع انرژي تجديدپذير داراي مزاياي بيشمار و مفيدي از جمله قابليت تجديدپذيری، قابليت بالاي توليد انرژی، توليد انرژی غير متمركز، عدم آلودگی محيط زيست و كمك به مشكلات صنعت برق (مديريت مصرف بار در شبكه) می باشد. سه پیشران اصلی افزایش استفاده از فناوریهای انرژیهای تجدیدپذیر که در سالهای اخیر اهمیت فراوانی یافته اند: افزایش تقاضای انرژی، محدودیت سوختهای فسیلی و تغییر اقلیم است.

مصرف غیر بهینه سوختهای فسیلی و مشتقات آن علاوه بر زیانهای اقتصادی، آسیبهای جبران ناپذیری را ایجاد کرده اند. بحران انتشار گازهای گلخانه ای و تغییرات گسترده اقلیمی و آب و هوایی همگان را بر آن داشته تا در راستای توسعه پایدار به سوی منابع جایگزین و تجدیدپذیر انرژی حرکت نموده، سبد انرژی خود را متنوع ساخته و زمینه های استفاده از منابع تجدیدپذیر را فراهم نمایند. انرژیهای تجدیدپذیر همگام با سیاستهای کلان انرژی کشور در جهت عدم اتکا بر نفت، با تنوع بخشی به سبد انرژی، افزایش امنیت تولید و توزیع انرژی، صیانت از ذخایر فسیلی، ایجاد فرصتهای کسب و کار دانش بنیان و استفاده در پدافند غیرعامل برای کشور منافع بیشماری ایجاد می کند. مطابق با سیاستهای کلان انرژی کشور، بند 7 سیاستهای اصلاح الگوی مصرف، راهبرد انرژی کشور، اولویتهای نقشه جامع علمی و سایر برنامه ها و سیاستهای کشور توسعه دانش بنیان انرژیهای تجدیدپذیر در اولویت کشور قرار گرفته است.

برای توسعه و بکارگیری فناوریهای انرژی های تجدیدپذیر نوآوری عامل اساسی است. نوآوری زنجیره ای است که در آن فناوریها از مرحله تحقیق و توسعه بنیادی تا تجاری سازی کامل حرکت می کند. این موضوع شامل فشارعرضه از سوی زنجیره تحقیق و توسعه و کشش تقاضا از سوی بازار در تجاری سازی فناوری است. ترکیب فشار فناوری و کشش بازار در زنجیره نوآوری راهبرد فائق آمدن بر موانع توسعه تجدیدپذیرهاست که نقش حیاتی در ایجاد مسیر توسعه آینده بازی می کند. بازار و کشش آن لکوموتیو کشنده توسعه فناوری انرژیهای تجدیدپذیر است.

 

 

©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir