پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > اخبار داخل منوی برگه ای 
اخبار > نصب یک تریلیون وات نیروی پاک تا ۵ سال آینده


  چاپ        ارسال به دوست

نصب یک تریلیون وات نیروی پاک تا ۵ سال آینده

 

آژانس بین‌المللی انرژی در راستای مبارزه با تغییرات جوی، خواستار افزایش بکارگیری انرژی تجدیدپذیر به خصوص فراتر از صنعت نیرو شد.

این نهاد مستقر در پاریس در گزارش جدیدی پیش‌بینی کرد منابع انرژی تجدیدپذیر تا سال ۲۰۲۳، در ۳۰ درصد از تولید برق جهان سهم خواهند شد. اما برق تنها یک بخش کوچک است و تا پنج سال آینده، انرژی تجدیدپذیر ۱۲.۴ درصد از کل تقاضای جهان برای انرژی را تشکیل می‌دهد.

فاتح بیرول، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی  در این باره گفت: نفوذ اندک انرژی تجدیدپذیر برای حمل و نقل و گرمایش خانه و صنعت که عمده انرژی جهان به مصرف می‌رسانند، نقطه کوری است که باید به آن پرداخته شود.

بیرول در گزارش ۲۰۱۸ آژانس بین‌المللی انرژی  درباره انرژیهای تجدیدپذیر نوشت: در واقع نقش انرژی تجدیدپذیر در گرمایش و حمل و نقل مورد غفلت واقع شده است در حالی که کربن زدایی این بخشها، اولویت کلیدی برای دستیابی به اهداف پایدار و جوی بلندمدت ما است.

در روند جاری توسعه، انرژیهای تجدیدپذیر تنها در ۱۸ درصد از مصرف انرژی جهان تا سال ۲۰۴۰ سهم دارند که کمتر از سقف ۲۸ درصد مورد نظر آژانس بین‌المللی انرژی برای خنثی کردن تاثیر تغییرات جوی، تولید هوای پاک‌تر و فراهم کردن دسترسی به انرژی مدرن در سراسر جهان است.

آژانس بین‌المللی انرژی  اعلام کرده اگر دولتها سیاستها و مقرراتی را اجرا کنند که به شرکتها و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در انرژی پاک اطمینان دهد، انرژی‌های تجدیدپذیر می‌توانند ۲۵ درصد سریع‌تر رشد کنند.

این گروه اکنون انتظار دارد انرژی‌های تجدیدپذیر ۴۰ درصد از تقاضای جهانی برای انرژی در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ را تامین کنند.

پیش‌بینی می‌شود چین به مدد سیاستهایی که برای کربن زدایی بخش انرژی و کاهش سطح بالای آلودگی کشور اجرا می‌کند، تا سال ۲۰۲۳ از اتحادیه اروپا به عنوان بزرگترین مصرف کننده انرژیهای تجدیدپذیر در جهان سبقت بگیرد. این کشور به تنهایی در ۴۰ درصد از رشد انرژیهای تجدیدپذیر جهان در پنج سال آینده سهم خواهد داشت.

پس از چین، اتحادیه اروپا شاهد سریعترین نرخ رشد در بکارگیری انرژیهای تجدیدپذیر خواهد بود و از این نظر بالاتر از آمریکا قرار می‌گیرد. این بلوک دستیابی به اهداف انرژیهای تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۳۰ را هدف گرفته است.

در حالی که نیروی بادی و نیروی خورشیدی در صدر اخبار قرار گرفته‌اند اما آژانس بین‌المللی انرژی  اعلام کرده عمده رشد انرژیهای تجدیدپذیر از زیست انرژی خواهد بود. این بخش شامل سوخت زیستی خواهد بود که جانشین بنزین و دیزل می‌شود. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، حدود ۳۰ درصد از مصرف انرژی تجدیدپذیر جدید تا سال ۲۰۲۳ از زیست انرژی خواهد بود.

این موضوع حائز اهمیت است زیرا زیست انرژی تنها منبع انرژی تجدیدپذیر است که سهم قابل توجهی برای فراهم کردن نیرو برای حمل و نقل و گرمایش دارد. این دو بخش به اتفاق یکدیگر ۸۰ درصد از مصرف انرژی جهان را تشکیل می‌دهند.

آژانس بین‌المللی انرژی  انتظار دارد منابع تجدیدپذیر حدود یک سوم از تقاضای جدید جهان برای گرمایش بین سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ را تامین کند. عمده این رشد از سوی چین، اتحادیه اروپا، آمریکا و هند خواهد بود.

بنا بر پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی، در بخش برق، نیروی خورشیدی ۶۰۰ گیگاوات انرژی پاک را برای شبکه نیرو اضافه خواهد کرد که بیشتر از تمامی فناوریهای تجدیدپذیر دیگر خواهد بود. جهان تا سال ۲۰۲۳ یک ترابایت (یا یک تریلیون وات) ظرفیت نیروی خورشیدی خواهد شد.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، نیروی بادی نیز دومین سهم بزرگ را در تولید نیروی پاک خواهد داشت. آژانس بین‌المللی انرژی  پیش‌بینی می‌کند ظرفیت نیروی بادی حدود ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت و به حدود ۳۲۵ گیگاوات عرضه جدید بالغ می‌شود. 

منبع: ایسنا

 


١٣:٢٦ - 1397/07/18    /    شماره : ٣٨٤٣٨    /    تعداد نمایش : ٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir