پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > اخبار داخل منوی برگه ای 
اخبار > تویوتا کامیون پیل سوختی هیدروژنی می‌سازد


  چاپ        ارسال به دوست

اخبار نوآوری-فناوری

تویوتا کامیون پیل سوختی هیدروژنی می‌سازد

 

شرکت تویوتا  قصد دارد اولین کامیونی را که با پیل سوختی‌ هیدروژنی کار می‌کند به بازار عرصه کند. این کامیون از دو واحد پیل سوختی استفاده ميكند. تویوتا این سیستم را قبلا در مدل سواری پیل سوختی خود یعنی تویوتا میرای استفاده کرده بود.

باتری‌های این کامیون پیل سوختی، ۱۲ کیلووات ساعتی است. در این محصول واحد‌های پیل سوختی برق لازم را برای موتور الکتریکی ۶۷۰ اسب بخاری این کامیون تامین می کنند. این موتور الکتریکی ۱۸۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد. با این قدرت و گشتاور،این کامیون می تواند ۳۶ تن بار را جابجا کند. با هر بار سوخت گیری هیدروژن، این کامیون می تواند ۳۲۰ کیلومتر را طی کند.

در این کامیون مخازن فشارقوی برای ذخیره هیدروژن با فشار بالا جاگذاری شده است. این مخازن، هیدروژن سلول های سوختی را تغذیه میکند و سلول های سوختی، باتری‌های هیبریدیِ نیکل‌فلز را شارژ می کنند. این باتری‌ها انرژی مورد نیاز موتور الکتریکی ۶۷۰ اسب بخاری این کامیون را تأمین می کند.

 

در این کامیون هیدروژن به سمت واحد پیل سوختی حرکت می کند در این واحد هیدروژن با اکسیژن هوا مخلوط می شود و حاصل این واکنش تولید آب و برق است. برق توسط موتور الکتریکی برای حرکت دادن کامیون مصرف می شود وآب نيز از اگزوز کامیون خارج میشود. در هنگام فشار بر روی پدال گاز این کامیون در حالت درجا، اگر لیوانی را جلوی اگزوز بگیرید بعد از مدتی از آب پر می شود.

کامیون پیل سوختی تویوتا اگر موفق شود، می تواند در آینده نزدیک صنعت حمل نقل جاده‌ای را متحول کند و به جای کامیون‌های دیزلی آلاینده، یک محصول کاملا پاک در جاده‌ها حرکت خواهد کرد.

تویوتا گذشته از کامیون پیل سوختی برنامه دیگری هم برای عرضه اتوبوس‌های پیل سوختی دارد.

این اتوبوس دارای ۱۰ مخزن فشارقوی برای ذخیره ي ۶۰۰ لیتر هیدروژن با فشار ۷۰۰ بار است. این مخازن ،هیدروژن سلولهای سوختی را تغذیه می کند و سلول های سوختی، باتری‌های هیبریدیِ نیکل‌فلز را شارژ می کنند. این باتریها انرژی مورد نیاز دو موتور الکتریکی را تأمین می کنند که در مجموع ۳۰۰ اسب بخار قدرت دارند و گشتاور آنها به ۶۷۰ نیوتون متر می رسد. این اتوبوس علاوه بر مصارف حمل ونقل شهری، می تواند در هنگام بلایای طبیعی ۲۳۵ کیلووات ساعت برق برای راه اندازی تجهیزات امدادی تولید کند.

 

این اتوبوس پیل سوختی شهری حدود ۷۰ مسافر دارد و از دو واحد سلول سوختی پلیمر جامد با قدرت کلی ۳۰۰ اسب بخار بهره می برد . قرار است تا سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰۰ دستگاه از این اتوبوس‌ها وارد سیستم حمل نقل توکیو شوند .این اتوبوس توسط شرکت هینو زیر مجموعه شرکت تویوتا توسعه یافته است .

شرکت تویوتا اولین شرکتی است که توانسته است یک خودرو سواری پیلی سوختی را به تولید انبوه برساند .

خودرو تویوتا میرای که از سوخت هیدروژن استفاده می‌کند در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. این خودرو با یک باک پر هیدروژن، قادر است ۵۰۲ کیلومتر را طی کند. قدرت موتور الکتریکی این خودرو ۱۵۲ اسب بخار است.

در این خودرو هیدروژن که در مخازنی با فشار ۷۰ مگا پاسکال (۷۰۰ برابر فشار هوا) ذخیره شده به سمت واحد پیل سوختی حرکت می‌کند در این واحد هیدروژن با اکسیژن هوا مخلوط می‌شود و حاصل این واکنش تولید آب و برق است. برق توسط موتور الکتریکی برای حرکت دادن خودرو مصرف می‌شود وآب هم از اگزوز خودرو خارج می‌شود. در هنگام فشار بر روی پدال گاز در حالت درجا، اگر لیوانی را جلوی اگزوز خودرو بگیرید بعد از مدتی از آب پر می‌شود. شتاب صفر تا صد کیلومتر این خودرو ۹ ثانیه و قیمتش ۶۰ هزار دلار است.

 

#اخبار #اخبار_خارجی #هیدروژن #پیل_سوختی #تویوتا #خودرو #اخبار_نوآوری_فناوری


١٤:٠٩ - 1396/03/27    /    شماره : ٢٤٢٤١    /    تعداد نمایش : ٣٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir