پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > اخبار داخل منوی برگه ای 
اخبار > تبلور عزم و اراده در جامعه انرژی­های تجدیدپذیر ایران


  چاپ        ارسال به دوست

تبلور عزم و اراده در جامعه انرژی­های تجدیدپذیر ایران

گفت وگو با دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی؛

تبلور عزم و اراده در جامعه انرژی­های تجدیدپذیر ایران

 

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی گفت: در سالی که گذشت شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه بودیم امیدوارم در سال جاری نیز با عزم و اراده تمام ذی نفعان حوزه تجدیدپذیر، برای توسعه این حوزه گام­های موثری برداشته شود تا سهم منابع انرژی‌های تجدیدپذیر را در سبد انرژی کشور بیش از پیش شاهد باشیم.

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سیروس وطنخواه دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی درباره فعالیت های این ستاد در سال 95 اظهار کرد: سالی که گذشت سالی پرکار برای ستاد بود از ابتدای آن بر اساس سند توسعه فناوری های دانش بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، بازبینی در ساختار ستاد انجام شد. در گذشته ستاد متشکل از شورای راهبری و تعدادی کارگروه تخصصی در حوزهای مختلف تجدیدپذیر همچون خورشیدی، آبی، باد بود.

وطنخواه ادامه داد: بر اساس جایگاه فرادستگاهی و نقشی که ستاد به عنوان هماهنگ کننده نهادهای این حوزه دارد، بر این اساس 4 کارگروه کارکردی جدید با عناوین سیاستگذاری و مطالعات راهبردی، توسعه کسب و کار دانش بنیان، امور بین الملل و دیپلماسی فناوری و کارگروه ترویج و آموزش نیز علاوه بر کارگروه‌های تخصصی در ستاد تشکیل شد.

 

حمایت از انجام بیش از 20 پروژه فناورانه

وی با بیان اینکه تمام اقدامات ستاد در سال 95 از طریق این کارگروه ها و با مشارکت کارگروه های تخصصی بررسی و انجام شد گفت: حمایت از طرح­های فناورانه بخش دیگری از اقدامات ستاد است که در سال  95 در خصوص بیش از 20 پروژه انجام شد و برخی از آنها در همین سال به نقطه پایانی رسیدند و دستاوردهای برخی نیز در سال آینده مشاهده خواهد شد.

 

برگزاری بیش از 20 جلسه شورای عالی همفکری ستاد

وطنخواه در بخش بعدی سخنان خود به برگزاری جلسات شورای عالی همفکری ستاد اشاره و ابراز کرد: در سالی که گذشت 21 جلسه شورای عالی همفکری ستاد با حضور نمایندگان سازمان­های دولتی و بخش خصوصی مرتبط با حوزه تجدیدپذیر برگزار شد که از دستاوردهای قابل توجه ستاد است که در واقع توانسته زنجیره و حلقه ای بین دستگاه ها باشد تا مسائل ملی و بین بخشی که در توسعه تجدیدپذیرها نیاز به همراهی دستگاهها داشته، اجرایی شود.

پرداختن به مباحث کلان و توسعه زیرساختی تجدیدپذیرها

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی با بیان اینکه پرداختن به مباحث کلان و توسعه زیرساختی تجدیدپذیرها نیز از اقدامات دیگر ستاد است گفت: در سالی که گذشت تلاش کردیم زیرساخت های لازم برای توسعه تجدیدپذیرها همچون اصلاح قیمت خرید تضمینی برق و پیگیری ابلاغ سند ملی توسعه دانش بنیان انرژی­های تجدیدپذیر مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط رییس جمهور (که البته تا کنون ابلاغ نشده است) را انجام دهیم. همچنین برای نخستین بار سهم 8/1 درصدی منابع تجدیدپذیر از میزان عرضه کل انرژی کشور را با همراهی سازمان برنامه و بودجه در سند مذکور مصوب کردیم.

وی همچنین عنوان کرد: ستاد تلاش کرد تا قیمت خرید برق تجدیدپذیر به قیمت واقعی خود نزدیک تر شود در این راستا نیز در تدوین دستورالعمل مواد 5 و 6 آیین نامه اجرایی ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف برای بازبینی یا اصلاح ضریب افزاینده قیمت خرید برق از منابع پسماند و دستورالعمل نحوه تعیین میزان افزایش نرخ پایه برای نیروگاه های برخوردار از دانش فنی بومی و تجهیزات ساخت داخل مشارکت فعال داشتیم.

انجام طرح های ملی در حوزه تجدیدپذیر

وطنخواه با بیان اینکه برای نخستین بار در کشور انجام طرح های ملی در حوزه تجدیدپذیر را پیشنهاد دادیم گفت: ایجاد مناطق ویژه انرژی های تجدیدپذیر در برخی استان ها از جمله این طرح ها است که در حال تعامل با وزارتخانه ها برای انجام این اقدامات هستیم. همچنین مشخص کردن نقش ستاد در مدل های توسعه فناوری انرژی های تجدید پذیر و اجرایی کردن آن از دیگر اقداماتی بود که در دستور کار قرار گرفت.

ایشان با اشاره به اینکه چالش ها و اولویت های آینده سوخت های زیستی در کشور در ستاد مورد بحث قرار گرفت گفت: برخی شرکت های دانش بنیان حوزه تجدیدپذیر را دعوت کردیم تا موانع و چالش های آنها روشن شود و راه حلی برای آنها با تعامل با یکدیگر پیدا کنیم. همچنین موانع و پیشران های حرکت بخش خصوصی در برنامه های توسعه انرژ های تجدیدپذیر کشور به بحث و چالش گذاشته و راه حل هایی برای آن ارائه شد.

همکاری با آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر

 وطنخواه در بخش بعدی سخنان خود به اقدامات انجام شده توسط ستاد در حوزه بین الملل اشاره و ابراز کرد: در این عرصه نیز تلاش کردیم فرصت های بین المللی را بیش از گذشته بشناسیم و برای بهره برداری از آن اقدام کنیم و به همین منظور نیز مصادیقی همچون همکاری با آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر را در دستور کار قرار دادیم و میزبان هیئتی از این آژانس در سال گذشته بودیم و به نتایج خوبی در انجام همکاری مشترک رسیدیم.

برگزاری روز انرژی‌های تجدیدپذیر

وی همچنین بیان کرد: اقدام مشترکی در قالب برگزاری روز انرژی های تجدیدپذیر با همکاری آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر طراحی و از سال جاری این برنامه اجرایی می‌شود. همچنین گزارش های بین المللی در حوزه تجدیدپذیر از نهادهای بین المللی فعال تهیه و در معرض دید فعالان این عرصه قرار داده شد.  علاوه بر این موارد با کشورهای صاحبنظر در این حوزه همچون آلمان، اتریش، یونان، چین، مجارستان، عمان، هلند و کره جنوبی وارد تعامل شدیم و به تبادلات خوبی در زمینه انتقال و صادرات فناوری رسیدیم و در برخی موارد پروژه های مشترکی نیز تعریف شد که در زمینه های علمی، فناوری و تولید محصول مشترک است تا با همکاری شرکت های دانش بنیان اجرایی شود.

ایجاد دفتر طراحی مشترک تبدیل پسماند به انرژی

وطنخواه ادامه داد: سرمایه گذاری در ایران و همکاری های فناورانه حوزه انرژی های تجدیدپذیر نیز از دیگر مباحثی است که در بخش بین الملل پیگیری شد. همچنین توافقات اصلی و کلی ایجاد دفتر طراحی مشترک تبدیل پسماند به انرژی در کشور با اتریش انجام شد و در نیمه نخست امسال این دفتر کار خود را آغاز خواهد کرد. در حوزه پیل سوختی نیز همکاری فناورانه با بزرگترین شرکت مستقل طراحی و مهندسی قوای محرکه دنیا در اتریش منعقد شد تا نتایج آن در سال جاری اجرایی شود. همچنین در حوزه خودروهای برقی نیز زیرساخت های لازم با همکاری موسسه ای مطرح در دنیا پیگیری شد و نیمه نخست امسال اجرایی می شود.

 

 ایجاد بانک اطلاعاتی شرکت های دانش بنیان حوزه تجدیدپذیر

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی با اشاره به اینکه پیگیری ابلاغ سند توسعه فناوری های دانش بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر توسط ستاد انجام شده است و هم اکنون این سند در اختیار دفتر رییس جمهوری برای ابلاغ است گفت: با انجام این مهم، حرکت ستاد با عمق بیشتری انجام خواهد شد. همچنین در حوزه کسب و کار دانش بنیان بانک اطلاعاتی خوبی از شرکت های دانش بنیان این حوزه خصوصا در حوزه تبدیل پسماند به انرژی ایجاد کردیم و در این راستا نیز فراخوانی توسط ستاد منتشر شد که نتایج بررسی های ستاد در قالب تشکیل یک انجمن صنفی مدیریت تبدیل پسماند به انرژی در سال جاری اجرایی شود تا با کمک این شرکت های توانمند مشکلات احداث واحدهای مورد نیاز کشور برای تبدیل پسماند به انرژی حل شود.

 

حمایت از 41 رویداد تجدیدپذیر

وی با اشاره به ارسال ده ها درخواست به ستاد برای حمایت گفت: این طرح ها در حوزه‌های مختلف انرژی‌های تجدیدپذیر هستند که مورد بررسی و داوری قرار گرفتند تا در قالب پروژه هایی برای اجرایی سازی حمایت شوند. همچنین به منظور ترویج و توسعه آموزش در این حوزه توافق نامه هایی برای حمایت از مراکز آموزشی امضاء کردیم و از طرح های مختلفی که با حمایت ستاد در حال اجرا است بازدیدهایی انجام شد تا مشکلات آنها در روند اجرا رفع شود.

وطنخواه با بیان اینکه ستاد در سالی که گذشت، در  41 رویداد حوزه تجدیدپذیر مشارکت و به اجرا شدن برخی از آنها کمک نمود. در سال 95 ستاد از 4 رویداد ملی و بین المللی حمایت مالی کرد و چند کنفرانس و همایش بین المللی با همکاری ستاد برگزار شد. همچنین جشنواره ملی انرژی‌های تجدیدپذیر با مشارکت ستاد و دانشگاه علم و صنعت برگزار شد تا فرصتی برای ارائه ایده نوآوران جوان باشد.

طراحی و ساخت تمام قطعات موتور سیکلت برقی در کشور

وی با اشاره به طراحی و ساخت زیرسیستم­ها و قطعات موتور سیکلت برقی در کشور گفت: در حوزه آلودگی هوا و رفع آن با کمک تجدیدپذیرها، توسعه موتورسیکلت های برقی در دستور کار ستاد قرار گرفت تا با توجه به اینکه 25 درصد آلودگی هوا در تهران توسط موتورسیکلت ها ایجاد می شود، با طراحی و ساخت تمام قطعات یک موتور سیکلت برقی در داخل کشور دانش فنی آن توسعه پیدا کرده و امروز کشور به این نقطه رسیده است که بخش مهمی از نیاز بازار داخل را توسط محصولات ایرانی تأمین نماید. مواردی که بیان شد بخشی از اقدامات ستاد در سال 95 است.

 

وطنخواه درباره اقدامات ستاد در سال جاری گفت: در عرصه اقدام شاهد اتفاقات خوبی برای حوزه تجدیدپذیر در سال 95 بودیم و قراردادهایی در حوزه احداث چند نیروگاه در استان های مختلف منعقد شد اما اقدامات با سیاست ها و اهداف کلان فاصله دارد. امیدوارم سال جاری سال عزم و اراده تمام ذی نفعان بخش­های دولتی، عمومی و خصوصی حوزه تجدیدپذیر برای توسعه باشد تا سهم انرژی های تجدیدپذیر در سبد انرژی کشور به صورت پایداری افزایش یابد.

 

منبع: http://isti.ir/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=1&fkeyid=&siteid=17&pageid=172&newsview=22555


١٥:١٥ - 1396/01/08    /    شماره : ٢٢٥٦٣    /    تعداد نمایش : ٢١٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir