پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > اخبار داخل منوی برگه ای 
اخبار > اختتامیه جشنواره ملی انرژی های تجدیدپذیر


  چاپ        ارسال به دوست

اختتامیه جشنواره ملی انرژی های تجدیدپذیر

روز پایانی جشنواره ملی انرژی های تجدیدپذیر با برگزاری سخنرانی های تخصصی "آشنایی با صنعت احداث نیروگاه های خورشیدی مقیاس بالا در کشور"، "آشنایی با فرآیند خرید تضمینی برق از مولدهای تجدیدپذیر مقیاس کوچک" و "انرژی زمین گرمایی و آشنایی با فعالیت های انجام شده در کشور" آغاز شد. 

در ادامه پس از برگزاری کارگاه های آموزشی با عناوین "آشنایی با سلول های خورشیدی و مبانی تجربی و تئوری"، "آشنایی با سیستم های تصفیه آب و آب شیرین کن" و "آشنایی با نرم افزار TRNSYS، نرم افزار شبیه سازی در حوزه مهندسی انرژی تجدیرپذیر" مراسم اختتامیه با سخنرانی دکتر درخشان دبیر جشنواره آغاز شد. 

وی اظهار داشت در طول برگزاری جشنواره حضور 20 داور حضور داشتند و هر طرح حداقل توسط 3 داور مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین قرار است تفاهمنامه ای با ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر امضاء شود که منجر به ایجاد پژوهشکده ای با عنوان پایگاه برگزاری جشنواره خواهد شد.

در ادامه مهندس فیروزی معاون ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر گفت: برگزاری این جشنواره و مدلی که در برگزاری آن پیگیری شد رویکرد محوری این ستاد را نشان می دهد. ستاد به عنوان مجموعه ای فرادستگاهی وظیفه هماهنگی متولیان حوزه تجدیدپذیر را به عهده دارد که این کار با ابلاغ سند ملی توسعه دانش بنیان سرعت بیشتری خواهد گرفت. 

وی همچنین اظهار داشت: 3 راهبرد ملی در سند توسعه دانش بنیان ما را به برگزاری این جشنواره رهنمون کرد. با برگزاری این رویداد در سطح ملی دغدغه های همه گروه های فعال در این حوزه مورد توجه قرار خواهد گرفت و با پایه گذاری دبیرخانه دائمی در این دانشگاه می توان به پیشرفت بیش از پیش جشنواره در سال های آتی امیدوار بود. لازم به ذکر است در برگزاری جشنواره از مشارکت سایر دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان نیز استفاده خواهد شد ولی دبیرخانه مرکزی در این دانشگاه شکل خواهد گرفت. 

سپس دکتر محمدی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: با برگزاری این جشنواره دیدگاه جدیدی برای برقراری ارتباط بین دانش پژوهان، اساتید دانشگاه و سیاست گذاران حوزه های مربوطه ایجاد شده است. برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره ها و کنفرانس ها و توسعه انرژی های تجدیدپذیر در کشور لازم است از تمامی ظرفیت های موجود در کشور استفاده نماییم و فعالیت های خود را در این حوزه با سرعت بیشتری پیش ببریم. 

در ادامه دکتر شعبانی کیا معاون فنی و اجرایی سازمان انرژی های نو ایران گفت: با توجه به گوناگونی اقلیم موجود در کشور و وجود هزاران مگاوات پتانسیل استفاده از انواع مختلف انواع انرژی های تجدیدپذیر، باید در راه توسعه فناوری این انرژی ها گام برداریم. گام اول در این مسیر امکانسنجی استفاده از سیستم های تجدیدپذیر به عنوان مولد برق بود که با موفقیت در کشور آغاز شد. گام دوم ساخت طرح های پایلوت بود و گام بعدی که تا کنون برداشته شده ارائه تسهیلات دولتی مانند خرید برق بلند مدت با تعرفه مناسب از تولید کننده بود که با یاری رسانی دولت و تدوین قوانین مناسب به خوبی در دو سه سال اخیر توسعه یافته است. 

همچنین دکتر میرآبادی رئیس کمیته محیط زیست و توسعه پایدار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: اگر در سطح جهانی تا سال 2100 افزایش دمای کره زمین به بیش از 2 درجه برسد، شرایط بشر بحرانی خواهد شد. 

وی در ادامه گفت: اجماع کشورهای دنیا بر توافق مبنی بر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در تمام کنفرانس های جهانی موسوم به COP نشان دهنده عزم جهانی مبنی بر رشد و توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است و باید این نکته را مورد توجه قرار داد که منابع سوخت های فسیلی موجود در کشور نباید ترمزی در حرکت به سوی توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر باشد. 

سپس خانم دکتر جواهری پور دبیر قطب کشوری محیط زیست و توسعه پایدار آموزش و پرورش گفت: اگر بنا باشد که مصرف کننده انرژی های تجدیدپذیر تربیت شوند، آموزش و پرورش بهترین مکان برای این امر مهم است. اجرای تحقق این امر، آموزش دبیران، آموزش والدین و تجهیز آزمایشگاه های ویژه در مدارس ضروری است. 

در پایان اختتامیه، مراسم اهداء جوایز و لوح تقدیر به برگزیدگان طرح های فناورانه و ایده های برتر برگزار گردید که در بخش ایده و طرح های پژوهشی، طرح "انرژی تجدیدپذیر آبی قابل بازیابی از شبکه های توزیع آب و سیستم های آبرسانی"، طرح "ساختمان های پایدار و انرژی صفر برای منطقه اقلیمی گرم و خشک" و طرح " سیستم هیبرید خورشیدی و بادی و دیزل قابل حمل" به ترتیب به عنوان طرح های اول تا سوم انتخاب شدند. همچنین در بخش طرح های فناورانه طرح "تولید برق از شیر فشار شکن با استفاده از پیکو توربین هوشمند" و طرح "شیر مخلوط الکترونیکی با قابلیت کنترل فوری فشار و دمای آب خروجی و جذب انرژی" به صورت مشترک رتبه اول را کسب کردند و طرح "طراحی و تولید تجهیزات پیشرفته آموزشی و آزمایشگاه انرژی خورشیدی" رتبه دوم را به دست آورد. 


٢١:٢٥ - 1395/11/08    /    شماره : ٢١١٣٠    /    تعداد نمایش : ٧٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir