پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آخرین مطالب 
اخبار > چشم انداز انرژی (قسمت نهم)


  چاپ        ارسال به دوست

چشم انداز انرژی (قسمت نهم)

🔸یک نظام نوین برای بازارهای جهانی گاز

با افزایش مصرف گاز طبیعی تا سال 2040، این حامل انرژی یک چهارم تقاضای انرژی را در بر گرفته و به دومین منبع انرژی بعد از نفت تبدیل خواهد شد.

در مناطق با منابع غنی گاز، مانند غرب آسیا، گزینه افزایش مصرف گاز به طور ویژه ای مدنظر است، به خصوص که می تواند جایگزین خوبی برای نفت باشد. در ایالات متحده، بخش عمده ای از تولید برق به واسطه مصرف گاز خواهد بود (تا 2040)، حتی اگر سیاست های کاهش مصرف ذغال سنگ در این کشور اجرایی نشود.

در این میان، 80% رشد مصرف در اقتصادهای در حال رشد، به سردمداری چین، هند و دیگر کشورها در آسیا رخ می دهد، که بیشتر این نیاز به گاز باید از طریق واردات تامین شود (و بنابراین هزینه های حمل و نقل قابل توجه خواهد بود) و زیرساخت ها اغلب هنوز ساخته نشده است. این موضوع، این حقیقت را منعکس می کند که گاز طبیعی گزینه خوبی برای جای گیری در سیاست های انرژی این مناطق داشته، چرا که حرارت، توان و حرکت را با تولید کربن دی اکسید کمتری نسبت به سایر سوخت های فسیلی انجام می دهد.

اما چشم انداز رقابتی برای گاز کمی دشوار است، نه به دلیل ذغال سنگ، که به دلیل ارزان شدن انرژی های تجدیدپذیر در برخی کشورها در میانه دهه 2020، که نیروگاه های با سوخت گاز را از نقش تامین بار پایه به نقش متعادل کننده بار سوق می دهند. سیاست های بهینه سازی نیز نقشی در محدود سازی استفاده از گاز دارند: در حالی که تولید برق از گاز طبیعی تا 2040، بیش از 50% افزایش می یابد، به دلیل ساخت نیروگاه های با بازده بسیار بالاتر، مصرف متناظر گاز در این نیروگاه ها نهایتا تا 30 درصد افزایش می یابد.

با توسعه LNG، یک نظام نوین در گاز در حال ظهور است. تا سال 2040، تقریبا 90% رشد در مبادلات گازی در مسیرهای طولانی، مربوط به LNG خواهد بود.


١٤:٠٢ - 1396/12/19    /    شماره : ٣٢٦٥٦    /    تعداد نمایش : ٢٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir