پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آخرین مطالب 
اخبار > سناریوی( طرح) هوای پاک ( Clean Air Scenario )


  چاپ        ارسال به دوست

لغات و اصطلاحات

سناریوی( طرح) هوای پاک ( Clean Air Scenario )

آژانس بین المللی انرژی، یک استراتژی مقرون به صرفه را بر اساس فناوری های موجود و سیاست های تعیین شده و به منظور کاهش بیش از نیمی از میزان انتشار آلاینده ها در دنیا پیشنهاد داده است. سیاست هایی که در آن، بخش انرژی به پیگیری اقدامات تعیین شده می پردازد و به طور مؤثر با دیگر اقدامات و تصمیمات، هماهنگی و سازگاری دارد تا در تمامی سطوح به بهبود همه جانبه و جامع در بخش کاهش آلودگی هوا دست یابند. این طرح به شناسایی سه حوزه ی کلیدی برای اقدامات دولت می پردازد:

1️⃣  تعیین مجموعه ای از اهداف بلندپروازانه ی بلند مدت و مربوط به بهبود کیفیت هوا که تمامی ذینفعان می توانند آنها را تأیید کنند یا با آنها مخالفت نمایند تا آثار اقدامات مختلف مربوط به کاهش آلودگی هوا مورد ارزیابی قرار گیرند.

2️⃣  تدوین و ابلاغ مجموعه ای از سیاست های مربوط به هوای پاک در بخش انرژی به منظور دستیابی به اهداف بلند مدت، نزدیک شدن به یک استراتژی مقرون به صرفه و ترکیبی از اقدامات مستقیم کنترل کننده ی میزان انتشار گازهای گلخانه ای، قوانین، مقررات و دیگر اقدامات و افزایش اعتبارات مربوط به فواید مشترک برای رسیدن به دیگر اهداف تعیین شده در سیاست گذاری های بخش انرژی .

3️⃣  اطمینان از نظارت، اجرا، ارزیابی و ارتباطات مؤثر 

این طرح بر اساس موفقیت های کنونی در بخش های مختلف در سراسر دنیا و در زمینه ی بهبود کیفیت هوا توسط مسوولین شهری و دولتی( که اغلب نقش مهم و پیشگامانه ای را در توسعه ی یک پاسخ سیاسی به آلودگی هوا ایفا کرده اند) و از طریق فعالیت های ملی و بین المللی طراحی شده است. اقدامات پیشنهاد شده در طرح هوای پاک بسته به شرایط مختلف ملی و منطقه ای طراحی شده است و شامل اقدامات مؤثری برای دستیابی کامل به منظور فراهم آوردن شرایطی برای دسترسی جهانی به سوخت های پاک و انرژی الکتریکی برای مصارف خانگی و پخت و پز می شود. با توجه به تنوع شرایط منطقه ای، نسخه ی یکسانی برای بهبود کیفیت هوا وجود ندارد. طرح هوای پاک جایگزینی برای یک مجموعه از اقدامات سیاسی است که- از اقدامات ترکیبی مناسبی اقتباس شده که بازتابی از شرایط مختلف منطقه ای و ملی است- می تواند با خود، مجموعه ی اهدافی به منظور توسعه ی کیفیت هوا را به همراه آورد.

#لغات #اصطلاحات #آژانس #هوای_پاک #محیط_زیست #بین_الملل

 

دسترسی سریع به آخرین مطالب سایت از طریق کانال ستاد https://t.me/reicouncil

 


١٣:٢١ - 1396/06/11    /    شماره : ٢٧٠١٢    /    تعداد نمایش : ٥٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir