پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > لغات و اصطلاخات 
اخبار > سیستم های تولید همزمان برق و حرارت پيل سوختي ( Micro combined heat and power fuel cell)


  چاپ        ارسال به دوست

لغات و اصطلاحات

سیستم های تولید همزمان برق و حرارت پيل سوختي ( Micro combined heat and power fuel cell)

 سیستم های تولید همزمان برق و حرارت پيل سوختي، به دستگاه هایی گفته می شوند که کار تولید همزمان دو شکل معمول انرژی یعنی الکتریکی (مکانیکی) و حرارتی را انجام می دهند. به طور کلی، سیستم های تولید همزمان افزایش بازده تبدیل انرژی را در پی دارند.

   پیل سوختی انرژی شیمیایی سوخت را به طور مستقیم به انرژی الکتریکی تبدیل می کند، در این میان به واسطه گرمازا بودن واکنشهای الکتروشیمیایی، حرارت تولید میگردد. میزان حرارت تولیدی با توجه به انواع پیل های دما پایین یا دما بالا متفاوت است. از آنجایی که پیل سوختی تمام خصوصیات مربوط به سیستم تولید همزمان برق و حرارت را داراست، میتواند در این سیستم به کار گرفته شود. دو خصوصیت عمده ی پیل سوختی تولید برق با بازده بالا و آلودگی پایین یا صفر است. بنابراین، بازده در سیستم تولید همزمان برق و حرارت پیل سوختی بسیار بالا و آلودگی زیست محیطی بسیار پایین است.

  از میان چهار نوع پیل سوختی شامل پیل سوختی کربن مذاب (MCFC)، پیل سوختی اکسید جامد (SOFC)، پیل سوختی اسید فسفرییک (PAFC)،  پیل سوختی الکترولیت پلیمر(PEMFC) ، نوع اکسید جامد برای کاربردهای مولد همزمان برق و حرارت مناسب است. این سیستم ها در دمای بالا بهره برداری شده، و در پیکره بندی های سیستم هیبریدی با توربین گازی و یا میکروتوربین ها کوپل می شوند و قابلیت رسیدن به راندمان تولید برق بین 58 تا 70 درصد و راندمان کلی بین 80 تا 85 درصد را دارند. نوع پلیمری نيز كه در دمای نسبتا پایینی80درجه سانتیگراد کار می کند، چگالی تولید برق بالایی داشته و برای کاربردهای تولید همزمان برق و حرارت که نیاز به استارت سریع دارند، مناسب است.

#لغات #اصطلاحات#هیدروژن  #پیل_سوختی 

 

دسترسی سریع به آخرین مطالب سایت از طریق کانال ستاد https://t.me/reicouncil

 


١٧:٢١ - 1396/05/28    /    شماره : ٢٦٦٦٦    /    تعداد نمایش : ٥١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir