پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > رویدادها 
اخبار > افتتاح انستیتو فرآورش گاز با هدف اجرای پروژه‌های کاربردی


  چاپ        ارسال به دوست

در پژوهشگاه نفت صورت گرفت؛

افتتاح انستیتو فرآورش گاز با هدف اجرای پروژه‌های کاربردی

به گزارش خبرنگار انرژی امروز، دومین انیستیتو فرآورش گاز با حضور حبیب الله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت و حمیدرضا عراقی مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران در پژوهشکده گاز پژوهشگاه صنعت نفت افتتاح شد.

این پژوهشگاه با هدف همکاری پژوهشی در حوزه تصفیه و شیرین‎سازی گاز، به بهره‎برداری رسید.

گفتنی است ۱۲ قرارداد پژوهشی حوزه پایین‎دست صنعت نفت، درست حدود یک سال پیش (نهم اسفندماه) میان سه شرکت اصلی وزارت نفت و هفت دانشگاه و ۲ مرکز تحقیقاتی کشور امضا شد که در این میان، یکی از قراردادها با هدف همکاری پژوهشی در حوزه تصفیه و شیرین‎سازی گاز بین شرکت ملی گاز ایران و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شده بود.

بر اساس این گزارش، نخستین انستیتو در قالب قراردادهای پژوهشی پایین‎دست صنعت نفت، انستیتو متانول دانشگاه شیراز بود که اردیبهشت ماه امسال به بهره‎برداری رسید و امروز (دوم اسفندماه) نیز انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت افتتاح شد.

در این میان انستیتوی فرآورش گاز به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد که هدف از تاسیس آن، توسعه و تامین دانش فنی مورد نیاز برای فرآیندها، مواد شیمیایی پرمصرف و خدمات فناورانه صنعت گاز کشور است.

این انستیتو در دو فاز اجرا می‌شود. هدف فاز اول از ابتدای سال ۹۶ آغاز شده و هم اکنون به پایان رسیده است. تهیه و ایجاد زیرساخت‌های لازم، سازوکارهای اجرایی مناسب،‌ تخصیص و تجهیز فضای اداری - آزمایشگاهی و تهیه برنامه جامع اجرایی انستیتو برای فاز اول بوده است.

در فاز دوم نیز اجرای پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی متناسب با نیاز صنعت گاز کشور در دستور کار قرار گرفته است. این فاز در حوزه‌های شیمی‌سازی،‌ بازیافت گوگرد و گازهای ارسالی به فلر و آلاینده‌ها، فعالیت‌های تحقیقاتی را دنبال خواهد کرد.

انستیتو فرآورش گاز، انجام پژوهش‌های کاربردی را از طریق شبکه‌سازی تحقیق و پژوهش در کشور پیش خواهد برد. شبکه تحقیق و پژوهش مورد نظر شامل دانشگاه‌های همکار، مراکز پژوهش داخلی و خارجی، شرکت مهندسی مشاور داخلی و خارجی می‌شود.

مراسم افتتاح انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت با حضور حبیب الله بیطرف معاون مهندسی،‌ پژوهش و فناوری وزیر نفت،‌ حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز و جعفر توفیقی رئیس پژوهشگاه صنعت نفت صورت گرفت.

ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده منابع گاز طبیعی در دنیا است، از این رو لازم است برای استفاده از این منبع انرژی پاک به منظور توسعه و مولد اقتصاد کشور، روی فناوری‌های کلیدی این حوزه سرمایه‌گذاری کند. در اجرای سیاست‌های کلی برنامه ششم وزارت نفت و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی،‌ وزارت نفت در طول سال‌های اخیر گام‌های موثری برداشته است. در این راستا با محوریت دانش‌بنیان کردن صنعت نفت،‌ از طریق برنامه‌ریزی نظام صحیح ارتباط صنعت نفت و مراکز پژوهشی - دانشگاهی در حوزه‌های مختلف ۱۲ انستیتو در صنایع پایین‌دستی نفت تاسیس شده است.


١٣:٢٩ - 1396/12/02    /    شماره : ٣٢١٠٧    /    تعداد نمایش : ٤٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir