پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > اخبار خارجی 
اخبار > بررسی رشد تولید و مصرف برق در جهان در آژانس بین المللی انرژی


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی رشد تولید و مصرف برق در جهان در آژانس بین المللی انرژی

 

نقش برق در اقتصاد کشورها و رفاه جوامع به سرعت در حال گسترش است و سهم و نقش برق در تامین انرژی مورد نیاز جهانی به سرعت در حال افزایش است. سرمایه گذاری در صنعت برق از مجموع سرمایه گذاری در دو  صنعت نفت و گاز پیشی گرفته است. تقاضای برق جهانی در فاصله سالهای 1990 تا 2016 دو برابر شده است  و انتظار میرود در 25 سال اینده نیز دو برابر شود. جهان به سوی برقی شدن و غلبه مصرف انرژی به شکل برق پیش میرود. رشد خودروهای برقی، دیجیتالی شدن بیشتر اقتصادهای مدرن، استفاده از رباتها در صنایع و ... از مصادیق این رشد مصرف برق میباشد. به دلایل فوق آژانس بین المللی انرژی تصمیم دارد در سال 2018 به صنعت برق توجه ویژه نماید.

رشد دسترسی به انرژی و بهبود رفاه در کشورهای در حال توسعه نیز باعث تقویت مصرف برق خواهد شد. چین پیشتاز رشد در مصرف برق خواهد بود و در دو دهه اینده به ظرفیت برق این کشور به اندازه ظرفیت فعلی آمریکا اضافه خواهد شد. کشور هند سریعترین رشد با سالیانه 5% رشد را خواهد داشت.

صنعت برق در حال طی یک گذار مهم از نیروگاه های متمرکز فسیلی به نیروگاه های پراکنده بر پایه انرژیهای تجدیدپذیر مانند باد و خورشید و کربن زدایی میباشد. بیشترین رشد در نیروگاه ها متعلق به نیروگاه های خورشیدی میباشد. ایجاد شبکه های هوشمند و دیجیتال برای کنترل برق متغیر مانند برق بادی و خورشیدی، یکپارچه سازی شبکه های پراکنده، حملات سایبری، افزایش عمر تجهیزات شبکه برق جهانی و نیاز به بازسازی انها از جمله موارد مطرح در حال حاضر میباشد. 

صنعت برق نقش مهمی در نشر دی اکسید کربن دارد و با وجود رسیدن سهم انرژیهای تجدیدپذیر تا سال 2017 به 25% از ظرفیت تولید برق جهانی هم چنان نیروگاه ها 40% از نشر در اثر مصرف انرژی را به عهده دارند. به دلیل فوق کربن زدایی از صنعت تولید برق سهم مهمی در کاهش نشر خواهد داشت.

منبع:

https://www.iea.org/newsroom/news/2018/april/the-year-of-electricity-at-the-iea.html١٦:٢٤ - 1397/02/16    /    شماره : ٣٣٩٩٠    /    تعداد نمایش : ٣٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir