پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > اخبار خارجی 
اخبار > کاهش هزینه برق خورشیدی تا سال 2020


  چاپ        ارسال به دوست

کاهش هزینه برق خورشیدی تا سال 2020

 

هزینه برق خورشیدی از سال 2010 تا کنون 73% کاهش داشته و آژانس بین¬المللی انرژیهای تجدیدپذیر اعلام کرده است که تا سال 2020 هزینه برق خورشیدی نصف خواهد شد. هزینه تولید برق خورشیدی و برق بادی از نوع خشکی به صورت میانگین در دو سال آینده به زیر سه سنت به ازای هر کیلووات ساعت خواهد رسید. اکنون قیمت میانگین جهانی برق خورشیدی 6 سنت به ازای هر کیلووات ساعت  و قیمت برق فسیلی از 5 تا 17 سنت میباشد. این کاهش هزینه برق خورشیدی تغییرات وسیعی در حوزه انرژی ایجاد خواهد نمود. در حال حاضر هزینه سایر انواع برق تجدیدپذیر مانند برق زمین گرمایی، آبی، بیو انرژی در 12 ماه گذشته قابل رقابت با سوختهای فسیلی بوده است و هزینه ای در حدود 7 سنت داشته است . در سال 2019 هزینه تولید برق بادی در خشکی و برق خورشیدی نسبت به برق فسیلی ارزانتر خواهد بود. 

با روند ادامه¬دار تحقیق و توسعه هزینه¬های برق تجدیدپذیر روز به روز در حال کاهش است. به عنوان نمونه هزینه تولید برق بادی فراساحل و برق خورشیدی از نوع حرارتی در سال 2020 تا 2022 به 6 تا 10 سنت به ازای هر کیلووات ساعت خواهد رسید و با برق فسیلی قابل رقابت خواهد بود. 

هزینه تولید برق بادی در خشکی از سال 2010 تا 2017 حدود 23% کاهش داشته است و میانگین برق تولیدی توربینهای در حال کار به 6 سنت رسیده و هزینه برق توربینهایی که در سال 2017 به شبکه متصل شده¬اند به 4 سنت رسیده است. 

هزینه تولید برق خورشیدی برای پروژه های در حال ساخت در برخی کشورها مانند عربستان سعودی، مکزیک، پرو، شیلی، ابوظبی به کمترین مقدار و زیر سه سنت رسیده است. این گزارش نشان میدهد که تا سال 2020 تمام انواع شناخته شده انرژیهای تجدیدپذیر قدرت رقابت اقتصادی با سایر انواع تولید برق را خواهند داشت.

منبع:

https://www.solarpowerworldonline.com/2018/01/solar-pv-costs-expected-cut-half-2020


١١:٤٠ - 1396/12/16    /    شماره : ٣٢٥٨٥    /    تعداد نمایش : ٢٧٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir